Log in


Дитячі інфекції

Кір, вітрянка, краснуха… Ці слова знайомі всім дітям і їх батькам. Хворіють цими інфекціями дружньо, цілими групами і класами. Яких з них не варто боятись, а з якими краще не жартувати?

Будемо знайомі

Дитячі інфекції педіатри у всьому світі виділяють в окрему групу, і неспроста. Вони відрізняються високою контагіозністю (заразністю), передаються повітряно-крапельним шляхом і провокуються, як правило, вірусами. Виключеннями є скарлатина, збудник якої – стрептокок групи А, і коклюш, який викликає коклюшна паличка. Всі ці інфекції легше переносяться у дитинстві (а для дорослих представляють серйозну небезпеку), до того ж залишають імунітет на все життя.

До дитячих інфекцій традиційно відносяться такі хвороби, як вітряна віспа, кір, краснуха, коклюш, поліомієліт, епідермічний паротит, скарлатина. Деяким з них можна запобігти за допомогою вакцинації – так щеплення від кіру, коклюшу, поліомієліту, паротиту входять в офіційний графік щеплень, до 1,5 року малюк отримує надійний захист від них. Навіть, якщо він зустрінеться з вірусом (що в дитячому колективі не рідкість), захворювання протікатиме в легкій формі. До речі, до винайдення і розповсюдження профілактичних щеплень смертність від дитячих інфекцій була достатньо високою, зараз – зовсім інша справа.

Якщо малюк захворів

Запідозрити, що малюк підчепив якусь із дитячих інфекцій можна, якщо на фоні високої температури через декілька днів з’являється висип у вигляді папул, рожевих плям, дрібних прищиків. Але так відбувається не завжди: так для коклюшу характерним є надривний «гавкаючий» кашель, для паротиту – набрякання лімфатичних вузлів і слинних залоз, для скарлатини – запалення мигдалин і малиновий язик.

Оскільки більшість дитячих інфекцій викликається вірусами, специфічного лікування не знадобиться – організм справиться з «суперником» самостійно. Але йому не зашкодить допомога – прийом противірусних препаратів, жарознижуючих і загальнозміцнюючих засобів для зняття неприємних симптомів (температури, нежитю, болю у горлі). Через 1-2 тижні дитячі інфекції проходять, залишаючи після себе стійкий імунітет.

Обережно!

Деякі дитячі інфекції досить небезпечні, тому краще ними не хворіти. Наприклад, епідермічний паротит (свинка) може дати ускладнення – орхіт (запалення чоловічих статевих залоз), що в подальшому загрожує хлопчикам безпліддям. Поліомієліт може викликати тимчасовий параліч і в подальшому порушити рухові функції кінцівок. Тому відказуватись від вакцинацій не варто. Щодо краснухи, нею, навпаки, краще перехворіти, особливо дівчаткам. Річ у тому, що цей вірус дуже небезпечний для вагітних – він вражає внутрішні органи плоду, може викликати серйозні патології розвитку. Імунітет від краснухи, отриманий у дитинстві, вбереже від всіх цих можливих неприємностей. Не випадково раніше, коли ще не було винайдено вакцину від цієї інфекції, було прийнято навіть влаштовувати «краснушні чаювання» – коли до дівчинки, що підхопила вірус, приводили подружок щоб всім дружньо перехворіти. До речі, краснуха являється однією із найлегших дитячих інфекцій – вона супроводжується невеликим підвищенням температури і майже не помітною висипкою, яка проходить уже через 2-3 дні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями: