Log in


Що батьки очікують від шкільної освіти сьогодні?

Динаміка сучасного світу, науково-технічний прогрес, бурхливий розвиток інформаційних технологій вимагають від людства постійних змін у різних галузях життєдіяльності. Винятком не може бути і освітня галузь. Адже спеціальні знання та навички дуже швидко стають застарілими. У такому динамічному середовищі на перший план виходять людські якості. Здатність постійно вчитися, швидке пристосування, вміння працювати в команді, пошук нестандартних рішень, стійкість до стресів – ось чим повинна володіти сучасна людина. Очевидно, що теперішня система освіти не встигає за змінами у суспільстві і потребує модернізації. Розвиток особистості повинен бути пріоритетним у навчальному процесі. Це розуміють педагоги, цього хочуть батьки і діти.

Необхідність подолання консерватизму у галузі освіти та нагальна потреба у втіленні інновацій в навчальний процес – це основні чинники, які спонукали активних педагогів провести Освітній Форум 2016, на якому учасники мали змогу поділитися своїми ідеями, обмінятися досвідом.

Чудово, що в рамках Освітнього Форуму 2016 у м. Львові 3 березня відбулася Батьківська Конференція, на якій мені вдалося побувати. Результатами конференції і своїми враженнями я з радістю поділюся з вами, шановні читачі.

Приємно вразило мене, як громадянина те, що є багато небайдужих людей, які прагнуть змін і займають активну позицію щодо втілення інновацій в освіті. Є люди, які розуміють, що від освіти наших дітей залежить майбутнє України.

Як батькові, мені сподобалося, що освітяни є ініціаторами діалогу щодо покращення шкільної освіти і готові змінювати навчальний процес, враховуючи побажання батьків і дітей.

Звичайно, в учасників конференції були різноманітні погляди на шкільну освіту. Були батьки, які прагнули повністю відсторонитись від навчального процесу у школі. Вони не бажали, чи не мали часу займатися домашнім завданням з дітьми, готувати костюми для виступів та виконувати іншу роботу, пов’язану зі школою. Дехто з батьків, навпаки, хотіли займатися з дітьми самостійно вдома і проходити навчання екстерном. Тому, спочатку я не уявляв, як велика кількість активістів мають висловлювати свої ідеї і обговорювати їх в одному залі. Але організатори конференції вміло направили енергію учасників в потрібне русло.

Батьківська конференціяДорослих розділили на три групи і запросили в різні аудиторії. Діти працювали окремо. В кожній групі розсадили учасників по 4-5 осіб за столом. Роздали ручки і чисті аркуші паперу, на яких кожен із нас за 10 хвилин повинен був записати своє бачення сучасної школи. Після цього, протягом наступних 10 хвилин, команда за столом обговорювала свої ідеї і визначала 7 найбільш важливих. Далі, із семи ідей ми повинні були обрати три найважливіших, які вивішувалися на дошку для загального ознайомлення. Багато побажань на дошці виявилися подібними по суті, але дещо відрізнялися за змістом. Такі ідеї групували і кожній групі придумували робочу назву. Потім команди додавали решту із семи аркушів. Загальним обговоренням визначали, до яких груп віднести пропозиції. При потребі створювали нові групи. В кінці, кожній групі придумували узагальнену назву, яка відображала суть ідей, що входили до неї.

Таким чином, без зайвої метушні та галасу, ми отримали сконцентровані і узагальнені ідеї, які включали в себе бачення кожного з батьків.

Після перерви на каву, всі учасники знову зібралися разом щоб обмінятися результатами і підвести підсумок.

Отже, що батьки очікують від шкільної освіти сьогодні? Насамперед, щоб в центрі навчального процесу знаходились не знання, а особистість дитини. Щоб вчитель отримував достойну зарплату, натхненно і віддано навчав дітей, самовдосконалювався і не думав про підробіток. Щоб дитина розвивалась розумом, тілом і душею, а в основі розвитку особистості були моральні цінності. Щоб навчальний процес був якісним, цікавим і безпечним. Щоб знання були практичними і наближеними до життя. Щоб не було домашніх завдань. Щоб діти полюбили школу і частина дозвілля учнів проходила у школі. Щоб батьки тісніше взаємодіяли з учителями у спільній роботі по вихованню дітей.

За магічним збігом обставин, у кожної групи учасників вийшло по дев’ять узагальнених пропозицій щодо покращення навчання у школі. В нумерології цифра 9 означає закінчення старого циклу і початок нового. Тому є надія, що зміни в галузі освіти таки відбудуться найближчим часом, а чудові ідеї, народжені учасниками під час конференції, будуть враховані в моделях майбутніх шкіл.

Олексій Шкільнюк

Сподобалася стаття? Поділися з друзями: