Log in


Як визначити якість золота

Золото – воно і є золото. Чи так це? Виявляється, ні! Ювелірні вироби роблять не з чистого золота, а з його сплавів. Необроблене золото занадто м'який метал, і для прикрас воно не годиться. Як визначити якість золота ювелірного? Існує кілька критеріїв.

Якість золота Якість золота

Основним показником якості золотого виробу є його проба. Зазвичай для прикрас використовують пробу 585, іноді 750. Крім того, можна зустріти пробу 375 і 957. Що означають ці цифри? Це вміст золота в сплаві. Наприклад, якщо на вашій прикрасі проба 585, це означає, що сплав прикраси містить 58,5% золота, а решта - інші метали, про які ми поговоримо трішки пізніше. Чим вище проба, тим вище в сплаві вміст золота, тим вище і якість золота. Одне зауваження – із золота дуже високої проби прикраси виходять не дуже гарні, м'які, вони швидко втрачають красу.

Між тим, наявність проби ще не означає, що перед вами якісний виріб. Крім проби, на золотому виробі повинно стояти клеймо пробірної палати. На виробах радянських часів, які ви можете знайти вдома в скриньці, це радянський знак якості: зірка з написом «СССР». На російському золоті ставлять клеймо у вигляді жіночої голови в кокошнику - високому головному уборі. На українському – тризуб. Поруч з клеймом стоїть буква, що означає інспектора, а також набір букв і цифр – іменний знак виробника прикраси. Володіння всіма цими знаками для прикраси – це ознака якості золота.

Другий важливий критерій - це наявність паспорта виробу. У кожної якісної прикраси є бирка, на якій вказана проба золота, вага виробу, а при наявності каменю – також і його параметри. Якщо паспорта немає, варто задуматися, чи це якісна прикраса?

За кольором золота можна визначити, які ще метали входять в сплав. Білий колір золота говорить про вміст у сплаві платини, нікелю або паладію. Нікелеве золото дешевше, тоді як платинове і паладієве дорожче. Жовте золото видає наявність в сплаві чистої міді. Рожевий колір золота говорить про те, що в золотому сплаві є і мідь, і срібло. Як ви бачите, для золотих сплавів використовують тільки дорогі кольорові метали. Вони не впливають на якість золота, але показують різноманітність відтінків золотих сплавів. Колір – це не показник якості, але показник ціни.

Має значення навіть країна-виробник. З цієї точки зору краще купувати наше, вітчизняне. Золото іноземного виробництва часто має більш низьку пробу, а значить, і якість золота дещо нижча, як і ціна. Зверніть увагу, що на золоті іноземного виробництва повинен бути відбиток пробірної палати. Кожна золота прикраса, яку ввозять в країну для продажу, обов'язково проходить через руки інспекторів.

Важливо також знати, скільки важить ваша прикраса. Легка і велика прикраса може коштувати значно дешевше, ніж маленька і важка. Вага є оцінкою якості не самого золота, але прикраси. Порожнечі всередині прикраси значно знижують не тільки ціну, але і міцність – тонкий шар м'якого золотого сплаву може отримати вм'ятину або навіть розрив.

Ніколи не купуйте золото з рук або в сумнівних магазинах. Звичайно, покупка у великому спеціалізованому магазині ще не є гарантією, що ви купили якісне золото. Але, зате низькопробний виріб ви завжди зможете поміняти або повернути. До речі, перевірити якість золота можна не тільки у стороннього ювеліра – таку послугу надають в усіх великих магазинах ювелірних прикрас.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями: